پاسخ به سولات

پاسخ به برخی سولات :

س: هدف از تصنیف خوانی در برنامه شما جیست؟

ج: تصنیف خوانی بخشی از یک برنامه بزرگتر فرهنگی ست. هدف استراتژیک ما ارتقاي آگاهی و صلح از طریق هنر و فرهنگ است. برای چنین هدفی شناخت و زیبایی شناسی هنر در زمینه های گوناگون از آنجمله هنر موسیقی شعر و نقاشی وسیله بسیار موثری ست. تصنیف خوانی در کنار فراگیری دانش و زبان موسیقی علاوه برجنبه های روحی و روانی یک تجربه عملی در یادگیری زبان و درک زیبایی شناسی موسیقی ست. این پروسه ممکن است که آهسته و طولانی بنظر برسد ولی جذابیت و تاثیر گذاری آن همینقدربس که بیش از دوسال از شروع این برنامه میگذرد و ما با استقبال بیشتری روبرو هستیم.

س: تصنیف خوانی شامل چه تجربه هایی میشود؟

ج: تصنیف خوانی به تنهایی خواندن آوازهمراه با موسیقی ضربی و بر اساس اشعارقدیم و جدیدست که به نوعی منعکس کننده شرایط فرهنگی دوره ای از زندگی جامعه ما بوده است. این تصنیف ها برای نسل های گدشته نوستالژیک و یاداورخاطرات تلخ و شیرین گذشته است و بازخوانی این تصنیف ها در رهایی از تنگناها و بازیابی توان روانی غیر قابل تنکارند. علاوه بر این اصولا اجرای موسیقی  درمقایسه با فقط گوش کردن تفاوت کیفی بسیاری دارد. ارتعاشات فبزیکی صوت در مغز باعث ترشحات محرک انرژی زا و تخلیه روانی میشود. داستانهای فراوانی در تایید خواص انرژی زای موسیقی نقل میشود از جمله موسیقی تراپی که از شیوه های موثر در معالجه امراض روانی است.

درکنارتصنیف خوانی  مهارت های عام سلفژ :  نت خوانی نت نویسی و پرورش گوش موسیقی و دانش عمومی برای شنیدن و لذت بردن حرفه ای تر از موسیقی و آماده گی بیشتردر فراگرفتن آلات موسیقی و یا آوازخوانی و نهایتا توان و جرات بیشتربرای نقد و خلق هنری است.

علاوه بر مهارت های عام سلفژ که شامل فراگرفتن دانش بین المللی موسیقی میشود این آ موزش به شناخت تحليلي و بررسی دستگاه های موسیقی ایرانی ادامه می یابد و بسیاری از نقاط کور و نا اشنای موسیقی ایرانی را قابل درک و فهم برای عموم میگرداند.

س: آموزش تحليلي تصنيف خواني چيست؟

ج: آموزش تحليلي در واقع شناخت موسيقي ايراني است كه شامل سلفژو تيوري عمومي موسيقي و موسيقي ايراني بطور خاص است. تصنيفخواني بخش عملي و تجربي ان است كه در ادامه به شناخت دستگاههاي ايراني و در مجموع لذت بردن بيشتر از موسيقي كمك ميكند.

س: چه كساني در اين كارگاه ميتوانند شركت كنند؟

ج: كارگاه موسيقي براي عموم از مبتدي گرفته  تا هنر جوياني كه بطورعملي مشغول آموزش ساز و آواز هستند مفيد فايده خواهد بود.

س: كساني كه قبلا ساز و آواز كار نكرده باشند چه استفاده اي از اين كلاسها نسیبشان  ميشود.

ج: هستند بسيار كسان كه ميل دروني به هنر ها از جمله موسيقي دارند و بعلت فقدان شرايط لازم همواره از دست زدن به يك تجربه ملموس محروم بوده اند. ويا بعلت فرضيات ذهني مثلا نداشتن استعداد و يا قايل شدن به يك شكاف عميق بين هنرمند و بي هنراز محشور شدن و ممارست با انواع هنر ها دور افتاده و فقط به ستايش ومصرف كننده صرف هنر بسنده ميكنند

يك مصرف كننده خوب و حرفه اي كسي است كه دانش و آگاهي بالاتري از هنر دارد. شناخت عمومي و علمي از هنر ، باعث ارتقاي درك كيفي از هنر  میشود.

اگر سولات بیشتری دارید ما را جریان قرار دهید تا زوایای بیشتری از این حرکت فرهنگی روشن شود.

تجربه شما که در این پروسه شرکت داشته اید چیست؟ لطفا روایت خودتان را از این تجربه بنویسید تا ما در اختیار دیگران قرار دهیم. با سپاس از همکاری شما.


Leave a Reply