تصنیف سخن عشق

تصنیف سخن عشق

دستگاه ماهور

آواز محمد نوری و محمد رضا  شجریان   شعر از استاد سخن سعدی

محمد نوری موسیقی را زبانی جهانی و از آن تمام اقوام و ملت‌های روی زمین می‌دانست و از همین رو به اقتباس و الهام از هنر کلاسیک غرب معتقد بود.او برنده جایزه «خورشید طلایی» (۵۰ سال صدای متفاوت و ماندگار) در سال ۷۸ از جشنواره مهر و دارای مدرک درجه یک هنری خوانندگی بود. وی در سال ۱۳۸۵ (چند سال پیش از مرگش) به عنوان چهرهٔ ماندگاربرگزیده شد.
ما به رسم سپاس و قدردانی ازتمامی هنرمندان  بزرگی که صدا و آثارشان همواره جزئی ازشیرینترین و خاطره انگیزترین لحظه های زندگی بسیاری از ما بوده است با بازتولید دوباره آنها یادآور گذشته های تلخ و شیرین و دور و نزدیک ماست ، یادآور خانه مادری، عشق و شهر و برای بسیاری یادآور خاک وطن است تلقی میکنیم. با همه این ها ما خود را مصرف کننده  بی اراده و درحسرت گدشته نمی دانیم. فرهنگ جامعه همواره دستخوش تحولات زمانه است و سنت هم از این تغیرات بری نیست. درهر دوره ای افراد منحصر بفردی  سنت را میشکنند و سنت نوتری می آفرینند.نمونه های معاصر در زمینه های گوناگون هنری از جمله  کمالالملک  درویش خان و نیما….که سلیقه دوران پس از خود شدند.  در این جا دو نمونه از یک آهنگ « سخن عشق» را با دو برخورد متفاوت از سنت تقریبا همزمان یکی به روایت شجریان و دیگری نوری را با هم مقایسه میکنیم . با اینکه تصنیف سخن عشق به روایت نوری را اجرا خواهیم کرد ولی شما به هردو مورد گوش دهید و مقایسه کنید. این مقایسه صرفا به منظور شناخت معیارهای زیبایی در گذر زمان است و نه در مقابل هم قرار دادن آنها.

سخن عشق، نام آلبوم موسیقی سنتی ایرانی است با صدای محمدرضا شجریان که با همکاری گروه آوا در دستگاه ماهور اجرا شد.  اشعار این آلبوم برای گرامیداشت استاد سخن سعدی از این شاعر ایرانی انتخاب شده بود. آلبوم مربوط به کنسرت محمدرضا شجریان و گروه آوا که در سال ۱۳۸۶ منتشر شد، داری دو بخش بود که بخش اول آن تصنیف «سخن عشق» در دستگاه ماهور و بخش دوم «غوغای عشق‌بازان» در افشاری اجرا شده بود.

 شعر از استاد سخن سعدی 

تنظیمم شعر و نگارش جدول شعر به اهتمام رضا سعیدی

نت سخن عشق

تحریر نت از داراب شباهنگ


Leave a Reply